Price Rite has great prices on produce, cheese, and general grocery goods such as generic cereals, snacks, and canned goods.
Examples:
Package of pita bread: $.50
Package of pepper jack cheese: $1.49
Box of generic Cheerios: $1.69
I shop here for staples and then supplement our pantry with trips to our local chain grocery store.
Main downside: Often long lines and less-than helpful staff. Sometimes you get what you pay for.
more